Pieniądze

Zwolnienie z ZUS – na czym polega i kto może się o nie ubiegać?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to urząd znany każdemu Polakowi. Dorosły człowiek, który pracuje, czy prowadzi własną działalność, ma obowiązek odprowadzać  składki zdrowotne i na ubezpieczenie. W niektórych przypadkach jednak osoby takie mogą być zwolnione z odprowadzenia składek.

Kto nie musi odprowadzać składek ZUS?

Osoby, które dopiero zakładają działalność gospodarczą, w początkowym okresie działania firmy, nie muszą opłaca składek ZUS. Przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności właściciel firmy nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne, ani na fundusz pracy. Natomiast ma obowiązek płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składkę tą można odliczyć później od podatku.

Ze zwolnienia ZUS korzystać również mogą osoby, które kiedyś już prowadziły taką działalność.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać zwolnionym z ZUS?

Ulga na start należy się przedsiębiorcy, który jest osobą fizyczną, podejmuje działalność, albo po raz pierwszy albo co najmniej sześćdziesiąt dni od jej zawieszenia. Przedsiębiorca nie może wykonywać nowej działalności na rzecz byłego pracodawcy. Kolejne ograniczenie dotyczy wykonywania takich samych czynności, jak w ramach umowy o pracę. Zwolnienie ze składek ZUS dotyczy również początków działalności spółki cywilnej. Uwolnienie od składek ZUS przysługuje tylko przedsiębiorcy, bowiem osoby przez niego zatrudnione muszą już mieć odprowadzane składki.

Inne przypadki zwolnienia z ZUSU

Aby nie płacić składek ZUS i prowadzić działalność w Polsce wystarczy posiadać umowę o pracę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. Pojawiły się nawet firmy, które za odpowiednim wynagrodzeniem załatwiały zainteresowanym  pracę w krajach członkowskich Unii Europejskiej, aby w ten sposób uniknąć płacenia ZUS-u w Polsce. Osoby, które zakładają spółki z o.o. są zwolnione z opłacania składek, kiedy posiadają więcej niż jednego wspólnika. Dzieje się tak na podstawie Ustawy o Systemie Ubezpieczeń Społecznych oraz Ustawy o Świadczeniach Opieki zdrowotnej. Zarejestrowanie takiej firmy, gdzie mamy co najmniej dwóch wspólników jest bardzo proste, można to zrobić przez komputer, wykorzystując podpis elektroniczny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Koszty takiej operacji to około 400 zł, już z zapłaceniem podatku. Założenie takiej firmy można też zlecić polskiemu Instytutowi Księgowości. Należy pamiętać, aby rejestrując taką firmę oddać część udziałów jakiejś zaufanej osobie, na przykład członkowi rodziny. Zdarza się jednak, że w spółce może wystąpić podwójne opodatkowanie. Dzieje się tak kiedy udziałowcom wypłaca się dywidendy. Jednak można tego uniknąć wypłacając dywidendy np. jako pensję prezesa, poprzez umowę o dzieło, poprzez wynajęcie np. auta czy biura a nawet sprzętu komputerowego za określoną kwotę. Kolejnym przypadkiem zwolnienia ze składek ZUS to umowa o pracę. Jeśli jednocześnie prowadzi się działalność i ma się umowę o pracę, na podstawie której zarabia się więcej niż minimalna, to ta osoba jest zwolniona ze składek.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę payroll.pl