Znajomość prawa korporacyjnego jest niezbędna do prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki handlowej. Dowiedz się, czym jest prawo spółek handlowych i na czym polega.
Co to jest prawo korporacyjne?
Prawo korporacyjne można określić jako zbiór przepisów dotyczących osób, przedsiębiorstw i organizacji funkcjonujących w formie spółek. Zamienne bywa określane jako prawo spółek, prawo handlowe, a niekiedy także jako prawo gospodarcze, jednakże to termin o innym zakresie znaczeniowym.
Aby zrozumieć co to jest prawo korporacyjne, należy wiedzieć, czym w ogóle jest spółka handlowa. Najprościej rzecz ujmując, jest to forma prawna, w której przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą. Aby powstała spółka handlowa konieczne jest podpisanie umowy, w której wspólnicy lub akcjonariusze zobowiążą się, że będą dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów lub określone współdziałanie. W polskim prawie, wyróżnia się następujące rodzaje spółek handlowych:
· spółka jawna,
· spółka partnerska,
· spółka komandytowa,
· spółka komandytowo-akcyjna,
· spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
· prosta spółka akcyjna
· spółka akcyjna.
Czym się różnią spółki handlowe?
Cztery pierwsze to spółki osobowe, pozostałe natomiast to spółki kapitałowe. Pierwsze są oparte na istnieniu więzi pomiędzy wspólnikami. Nie posiadają odrębnej osobowości prawnej, ale mają zdolność do czynności prawnych. Drugie zaś mają osobowość prawną, posiadają kapitał zakładowy i własny majątek. Do prowadzenia spraw spółki kapitałowej oraz jej reprezentowania niezbędny jest organ wykonawczy, określany mianem zarządu. Istotne są także różnice w odpowiedzialności wspólników/akcjonariuszy za zobowiązania spółek osobowych i kapitałowych, w pierwszym przypadku mówi się o nieograniczonej odpowiedzialności, zaś w drugim o jej wyłączeniu, pod pewnymi warunkami.
Na czym polega prawo korporacyjne?
Prawo korporacyjne zawiera cały zbiór przepisów regulujących tworzenie, organizowanie, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział oraz przekształcanie spółek handlowych. Warto podkreślić, że w polskim prawie wyróżnia się także spółki cywilne, co do których zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.
Trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie, na czym polega prawo korporacyjne. Prawo spółek handlowych to bardzo skomplikowana materia. Każda ze spółek funkcjonuje na nieco innych zasadach. Różnią się one stosunkami wewnętrznymi oraz stosunkiem do osób trzecich. Inaczej powstają oraz są odmiennie likwidowane. Niewłaściwe rozumienie przepisów prawa handlowego może skutkować poważnymi konsekwencjami dla spółek. W związku z tym, do obsługi prawnej spółek handlowych zwykle powoływany jest zespół specjalistów w dziedzinie prawa handlowego.
Wsparciem prawnym przedsiębiorców od ponad 20 lat zajmuje się firma Payroll, która posiada zespół ponad 40 wykwalifikowanych specjalistów. Firma oferuje wsparcie nie tylko w zakresie prawa korporacyjnego, ale także prawa obrotu gospodarczego, prawa pracy, prawa zamówień publicznych etc. Oczekując kompleksowej obsługi prawnej, warto zapoznać się z ofertą serwisu Payroll.pl.