BIM
Firma

Na czym polega technologia BIM?

Od dawna wiadomo, że wiele procesów może przebiegać sprawniej lub taniej, gdy wesprze się je odpowiednimi narzędziami informatycznymi. W przypadku projektowania budynków, takim wsparciem może być BIM. W tym artykule wyjaśnimy, co kryje się za tymi trzema literami i na czym polega technologia BIM?

Co to jest BIM?

Pod skrótem BIM kryje się angielska nazwa Building Information Modeling, co w wolnym tłumaczeniu, oznacza modelowanie informacji o budynku. Nazwa ta przyjęła się na początku XXI wieku, a pierwotnie cała koncepcja figurowała pod skrótem BPMBuilding Products Models.

Koncepcja BIM odnosi się do całego procesu inwestycyjnego, od etapu zaprojektowania budynku, przez budowę, aż po obsługę już gotowego produktu. W praktyce oznacza to stworzenie cyfrowego modelu inwestycji i zarządzanie nim na każdym kolejnym etapie.

Co daje technologia BIM?

Stworzenie kompleksowego, cyfrowego modelu już na etapie projektowania pozwala testować różne rozwiązania i możliwości. W efekcie zauważono, że inwestycje przeprowadzane przy użyciu BIM są o wiele bardziej zyskowne. Z jednej strony, wyceny takich inwestycji są nawet o 30% wyższe, a z drugiej strony ilość zmarnowanych podczas budowy materiałów spada o blisko 40%.

Możliwości, jakie daje BIM sprawiły, że na przykład Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania wymagają już, by wszystkie nowe projekty realizowane były z wykorzystaniem tej technologii. Ma to na celu ograniczenie strat podczas budowy, ale przede wszystkim ma pozwolić jak najdokładniej przeanalizować projekt i jego możliwe warianty. A to nie byłoby możliwe podczas zwykłego projektowania 2D.

Jak wygląda stosowanie technologii BIM?

W przypadku tworzenia dokumentacji inwestycyjnej z wykorzystaniem technologii BIM, do modelu wprowadza się wiele szczegółowych danych. Są to dane dotyczące elementów konstrukcyjnych, zastosowanych materiałów. Poszczególnym elementom modelu przyporządkowuje się ich parametry, takie jak na przykład gęstość, paroprzepuszczalność, koszt czy wytrzymałość. Co więcej, do modelu wprowadza się też takie informacje, jak chociażby położenie geograficzne.

Zebranie wszystkich niezbędnych informacji w jednym, kompleksowym, cyfrowym modelu daje niezliczone możliwości analizy. Dzięki temu nie tylko można analizować poziom nasłonecznienia w poszczególnych porach roku, czy w zależności od usytuowania budynku. Taki model przede wszystkim wpływa na skrócenie czasu inwestycji, a jednocześnie na zmniejszenie ryzyka błędów, i to zarówno na etapie projektowania, jak i w trakcie budowy.

Zmiana jednego parametru w modelu powoduje natychmiastową zmianę wszystkich elementów, na które ten parametr miał wpływ. Dzięki temu, dokumentacja jest zawsze zgodna z realizacją, a wszystkie osoby mogą dokładnie oglądać w 3D wpływ wprowadzanych zmian i szybko wyłapywać ewentualne nieprawidłowości.

Warto wiedzieć, że technologia BIM to nie tylko możliwość analizy inwestycji tu i teraz. Architekci, korzystając z tej technologii mogą też analizować jak zachowa się budynek w przyszłości. Pozwala to nie tylko budować budynki bardziej energooszczędne i zużywające mniej wody. Dzięki modelowaniu, architekci mogą wybrać takie rozwiązania, by cała inwestycja była zrównoważona także na przestrzeni lat.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem mat.net.pl