W okresie wakacyjnym większość firm oprócz pracowników stałych decyduje się na uzupełnienie kadry o pracowników sezonowych. Jeśli zależy nam na ludziach, którzy będą pracowali u nas tylko przez okres wakacyjny, powinniśmy wiedzieć kogo i na jakich warunkach możemy zatrudnić w naszej firmie. Osoby wykonujące prace w okresie sezonowym mogą być zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych takich jak np. umowa zlecenie lub na podstawie umowy o pracę.
Do wykonywania prac sezonowych możemy nająć nie tylko osoby dorosłe, lecz także młodociane i dzieci. Osoba młodociana może sama zawrzeć umowę z przyszłym pracodawcą, jeśli jednak chodzi o dzieci, potrzebna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych, wymagana jest także zgoda inspektora pracy.
Oczywiście prace powierzane pracownikom młodocianym muszą być lekkie, a te zlecane dzieciom związane z działalnością kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową.
Jeśli szukamy takich pracowników bądź interesuje nas pracownik na zastępstwo w naszej firmie, warto skorzystać z usług firmy outsourcingowej, która pomoże nam w tym zakresie, a także zaoferuje system Enova 365, który znacznie usprawni funkcjonowanie naszej firmy.
Jeśli chodzi o pracę sezonową, zawierane tu są między stronami zazwyczaj umowy cywilnoprawne z racji tego, że takie prace trwają maksymalnie kilka miesięcy.
Oczywiście charakter takiej pracy nie może spełniać warunków właściwych dla umowy o pracę. Jeśli zatrudniamy osoby do pracy sezonowej np. na umowę zlecenie, to osoby takie nie nabywają praw pracowniczych. Natomiast w przypadku kiedy zatrudnimy je na umowę o pracę, nabędą takie prawa, jakimi są np. ochrona przed zwolnieniem. Możemy także zatrudnić takiego osobę na umowę o pracę na czas określony.
Zatrudniając pracowników sezonowych niezależnie od rodzaju umowy mamy wobec nich takie same obowiązki jak wobec zwykłych pracowników. Możemy podpisać taką umowę o pracę sezonową również ze studentem, lecz praca wykonywana przez niego musi być pozbawiona charakteru stosunku pracy.
Czym właściwie charakteryzuje się stosunek pracy, o którym jest mowa powyżej? Według definicji jest to relacja prawna, która zachodzi między pracownikiem a pracodawcą, w ramach której obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem w wyznaczonym przez niego w miejscu i czasie. Pracodawca natomiast zobowiązuje się do wypłacania pracownikowi wynagrodzenia. Co za tym idzie, jeśli tylko praca wykonywana przez pracownika nie będzie nosiła, chociażby jednego z wyżej wymienionych znamion stosunku pracy możemy zawrzeć z nim umowę o pracę sezonową.
Oczywiście, jeśli chodzi o pracę sezonową, możemy zatrudniać także obcokrajowców, którzy posiadają zezwolenie na taką pracę w Polsce. Zatrudniając pracowników z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mamy spore ułatwienie, gdyż składając wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową, nie musimy dołączać informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy na lokalnym rynku pracy.
Artykuł napisany we współpracy z payroll.pl