Zima to niekorzystny czas nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale też dla samochodów. Każdy kierowca doskonale wie, jak wiele trudności można napotkać, jeszcze zanim wyjedzie się z posesji. Problem stanowią ujemne temperatury, błoto poślizgowe, lód, sól drogowa, słaba widoczność, opady atmosferyczne i szereg różnych zanieczyszczeń. Łatwo o korodowanie, zarysowania i wżery. Istotne będzie wobec tego to, aby dobrze się przygotować do niesprzyjających warunków pogodowych i zwiększonego ryzyka wypadku drogowego. Podstawą jest kompleksowy serwis auta oraz sięgnięcie po profesjonalną chemię i kosmetyki do samochodu.
Przygotuj swoje auto do zimowych warunków
Każdy właściciel samochodu powinien zadbać o to, aby wykonać jego przegląd zimowy w serwisie, w celu wykluczenia wszelkich nieprawidłowości. Może okazać się, że niektóre części do auta będą wymagać wymiany, z czym nie można zwlekać. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście bazowanie na oryginalnych częściach, a nie tańszych zamiennikach. Zima to szczególnie niekorzystny okres przede wszystkim dla węży, pasków, pomp wodnych i przewodów świec zapłonowych – mają one wtedy tendencję do psucia się. Sprawdzić trzeba również stan hamulców, akumulatora, chłodnicy i świateł. Dbanie o optymalny poziom płynów eksploatacyjnych to podstawa. Przy zbyt małej ilości płynu chłodniczego trzeba liczyć się z większym ryzykiem przegrzewania się silnika i jego zacierania.
Zmiana opon na zimowe lub sprawdzenie stanu ogumienia całorocznego to podstawa. Istotne będzie kontrolowanie na bieżąco ciśnienia opon, ich wyważenia i uszkodzeń. Na uwadze powinno się mieć też stan piór wycieraczek i najlepiej wymienić je na nowe, aby nie zawiodły podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Istotne będzie wlanie zimowego płynu do spryskiwaczy, czyli niezamarzającego podczas mrozów. Zimą znaczenie ma nawet to, aby zbiornik paliwa był zawsze co najmniej do połowy napełniony. Zaleca się także wyposażyć się w awaryjne artykuły zimowe typu szczotka do śniegu, skrobaczka do szyb, latarka, bezpieczniki, kable rozruchowe, odmrażacz do szyb. Zawsze warto mieć w zanadrzu dodatkowy olej i płyn do spryskiwaczy, które szybko się zużywają.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Zimą należy zadbać też o czystość wnętrza auta i zabezpieczenie lakieru. Warto regularnie korzystać z myjni samochodowej, aby na bieżąco pozbywać się zabrudzeń, których zimą nie brakuje. Istotne będzie też nawoskowanie całego nadwozia, łącznie z oczyszczeniem lakieru cleanerem i pozbyciem się wszelkich naleciałości przy pomocy glinki. Pomocnym rozwiązaniem będzie naniesienie na szybę przednią i tylną niewidzialnej wycieraczki. Do czyszczenia szyb można używać szamponu samochodowego lub płynu z alkoholem. Felgi także wymagają zabezpieczenia, zaleca się spryskiwać je środkiem odpornym na działanie niskich temperatur.
Jeśli mamy materiałowe dywaniki w samochodzie, to warto wymienić je na gumowe, wzbogacone o rynienki. Istotne będzie sprawdzenie stanu klimatyzacji i oczyszczenie jej oraz uzupełnienie poziomu czynnika. Zadbać trzeba o stan uszczelek i odpowiednie zabezpieczenie ich za pomocą specjalnego preparatu z aplikatorem lub po prostu wazeliną techniczną. Przyda się również smar do nasmarowania zawisów i zamków.
Profesjonalna chemia do auta, którą warto mieć
Jako że ujemne temperatury mają negatywny wpływ na wszystkie gumowe elementy, koniecznością staje się ich odpowiednie zabezpieczenie. W przeciwnym razie zaczną twardnieć, co zwiększy ryzyko ich pękania. Pomocny okazuje się silikon, szczególnie przy samochodach niegarażowanych. Skrobanie szyby skrobaczką będzie mało skuteczne przy grubym lodzie. Można ułatwić i przyspieszyć wykonywanie tej czynności, używając odmrażacza do szyb. Przydadzą się także płyny do szyb zapobiegające parowaniu, co jest zmorą każdego kierowcy. Ważne jest też oczyszczenie wentylacji i zmienienie filtru kabinowego.Skutecznym sposobem na utrzymanie czystych opon zimą jest sięganie po dressing o właściwościach hydrofobowych. Można liczyć nie tylko na łatwiejsze czyszczenie ogumienia z zabrudzeń, ale też o przywrócenie mu głębokiej, czarnej barwy. Przydadzą się także sealanty w płynie do zabezpieczenia karoserii i aluminiowych felg. Można do tego użyć również wosku – ochroni lakier przed solą drogową, błotem, promieniowaniem słonecznym, silnymi środkami chemicznymi.
Artykuł powstał we współpracy z mg-moto.pl