Żaden strażak nie może pełnić swych obowiązków, jeśli nie posiada odpowiedniego profesjonalnego wyposażenia czy specjalistycznego uzbrojenia osobistego i ochronnego Dzięki temu, może on kompleksowo realizować stawiane przed nim zadania, ale też zapewnić sobie i kolegom z zespołu ratowniczego, odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Często zakup sprzętu strażackiego, wiąże się z dużym nakładem finansowym. Konieczne jest zatem jego zewnętrzne finansowanie, między innymi za pośrednictwem dotacji celowych.
Dotacja – cele i oczekiwania
Remonty strażnic, zakupy samochodów ratowniczo-gaśniczych, środków ochrony indywidualnej, sprzętu ratowniczego o szerokim zakresie specjalistycznym czy sprzętu łączności to główne cele większości dotacji. Dzięki nim, zapewnia się gotowość bojową jednostek strażackich, ale również odpowiedni sprzęt i warunki do jego przechowywania co przekłada się na wzrost skuteczności, bezpieczeństwa oraz komfortu działań. Dlatego dotacje są długofalową inwestycją w działalność jednostek straży pożarnej.
Zastosowanie dotacji – podstawowe cele
Dotacje są nieodpłatną i bezzwrotną pomocą finansową skierowaną do jednostek straży pożarnej, którą można przeznaczać na różne cele związane z ich działalnością statutową, w szczególności w realizacji zadań dotyczących walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami na terenie ich działania. Czasami przeznacza się je też na dodatkowe działania szkoleniowe, dzięki którym strażacy poznają nowy sprzęt i uczą się jego obsługi w określonych warunkach. Jeśli chodzi o konkretne cele, to dotacje mogą być przeznaczone na:
- Wyposażenie osobiste i ochronne – w celu zapewnienia właściwej ochrony i bezpieczeństwa ważne jest właściwe uzbrojenie osobiste strażaka. Na podstawowe minimalne wyposażenie składa się ubranie specjalne, obuwie strażackie, rękawice i kominiarki strażackie, hełmy, sprzęt ochrony dróg oddechowych, sygnalizatory bezruchu, latarki czy radiostacje. Istnieje wiele innych ważnych akcesoriów strażackich zwiększających jego bezpieczeństwo takich jak kaski ochronne, ochronniki słuchu, ubrania, kombinezony pszczelarskie, przeciwchemiczne, rękawice techniczne czy dielektryczne przeciwchemiczne, rękawice techniczne czy dielektryczne.
- Ubranie specjalne (zgodne z OPZ KG PSP) – profesjonalna, ochronna odzież dla strażaka, to nie tylko zwiększenie efektywności w zakresie realizowania czynności ratowniczych, ale też gwarancja bezpieczeństwa pracy w trudnych i wymagających warunkach. Ubranie to ma na celu stanowić fizyczną barierę przed niebezpieczeństwami występującymi w środowisku działań ratownika. Powinno zapewniać bezpieczeństwo i odpowiedni komfort pracy, poprzez spełnienie szeregu wymagań dotyczących parametrów związanych z termoregulacją organizmu, wodoodpornością, paroprzepuszczalnością czy wytrzymałością mechaniczną. Zabezpieczenie oznacza zarówno ochronę od wewnątrz (oddychalność), jak i od zewnątrz (bariera przed oddziaływaniem temperatur, wodą w różnych postaciach oraz substancji chemicznych). Wyrób ten należy do grupy sprzętu ochrony osobistej, a minimalne wymagania, którym musi ona sprostać zostały szczegółowo zawarte w tak zwanej normie europejskiej PN-EN469.
- Sprzęt uzbrojenia i techniki specjalnej — to bardzo szeroki dział sprzętu ratowniczego umożliwiającego i ułatwiającego przeprowadzenie każdej akcji ratowniczej. Począwszy od specjalistycznych narzędzi z zakresu gaszenia pożarów czy również ratownictwa chemicznego, ekologicznego, medycznego, drogowego i technicznego, wodno-lodowego oraz wysokościowego, po pomocniczy sprzęt, taki jak kamery termowizyjne i detektory, kompresory oraz drobniejszy sprzęt, jak miotły, łopaty, szufle i szpadle, przedłużacze, kable i zwijacze bębnowe, mostki przejazdowe, itp.
- Łączność – wpływ na skuteczne prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych to prawidłowo zorganizowana łączność. Ma na celu ona na efektywne alarmowanie, wczesne przekazywanie najważniejszych informacji zadysponowanym i będącym w drodze do miejsca zdarzenia zastępom, oraz służy komunikowaniu się strażaków działających na terenie akcji. Niezbędne wyposażenia każdego strażaka, mają umożliwiać bezprzewodową łączność drogą radiową, niezależnie od infrastruktury oraz zapewnić maksymalnie prostą obsługę. Ważne jest, by ich konstrukcja była solidna i wytrzymała.
- Systemy oświetleniowe — w pracy strażaka niezbędne jest światło. Oświetlenie pola akcji jest niezwykle istotne. Ma ono na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu pracy ratownikom biorącym udział w akcji ratowniczej, ułatwienie prowadzonych działań oraz ich odpowiednie oznakowanie. Mowa tu nie tylko o dużych, wydajnych reflektorach, przenośnych systemach oświetleniowych, najaśnicach akumulatorowych, dyskach sygnalizacyjnych, ale też o podręcznych akcesoriach, w tym między innymi o szperaczach, latarkach kątowych, nahełmowych, czołowych czy klasycznych latarkach podręcznych.
- Czystość — w dzisiejszych czasach strażacy mają świadomość, że ubranie specjalnie należy wyprać po każdej akcji, zwłaszcza gaśniczej. Zanieczyszczenia powstałe podczas gaszenia pożaru są bardzo trudne do usunięcia. W celu usunięcia zanieczyszczeń złożonych z substancji powstałych w środowisku pożarowym lub innych takich, jak olej napędowy, olej hydrauliczny czy zwykły tłuszcz pochodzenia naturalnego, należy sięgnąć po profesjonalne środki piorące, przeznaczone do prania ubrań specjalnych, kominiarek, bielizny podbarierowej oraz rękawic strażackich. Przygotowanie odzieży do ponownego użycia wymaga zgodności z normami i nie powinno się przeprowadzać tego procesu samodzielnie w domu. Zachowanie podstawowych funkcji ubrania osiąga się w procesach: czyszczenia, dezynfekcji, impregnacji i odpowiedniego suszenia. Do tego celu służą specjalistyczne pralnice przeznaczone do prania i impregnacji specjalnej odzieży strażackiej, które w odróżnieniu od domowych pralek, wyposażane są w odpowiednie programy spełniające wymagania dotyczące ponownego przetwarzania odzieży ochronnej.
Dotacja na wyposażenie strażaka – dlaczego warto?
Podsumowując, dotacja na wyposażenie strażaka to fundusz celowy, dzięki któremu jego praca będzie nie tylko efektywniejsza, ale też bezpieczniejsza. Warto zatem postarać się o takową dotację.