Czym jest leasing pracowniczy?
Firma Pieniądze

Czym jest leasing pracowniczy?

Firmy chcące zachować stabilność finansową i zaoszczędzić trochę pieniędzy często korzystają z finansowania zewnętrznego, którym jest leasing pracowniczy. Leasing ten jest w Polsce coraz bardziej popularny, zarówno wśród pracowników, jak i przedsiębiorców poszukujących pracowników.

Czym jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy to wynajem pracowników konkretnym przedsiębiorcom na czas potrzebny do wykonania danego zadania. Leasing opiera się na współpracy przedsiębiorstw z agencją pracy tymczasowej. Firma potrzebująca pracowników przesyła zgłoszenie do agencji, która następnie przeprowadza rekrutację oraz zatrudnia odpowiednich kandydatów na dane stanowisko i wysyła ich do konkretnej firmy, czyli pracodawcy użytkownika. Pracodawca użytkownik jest jedną ze stron umowy i to na nim ciążą obowiązki wypłacania wynagrodzeń, opłacania składek oraz rozliczania czasu pracy.

Zasady współpracy pracownika i pracodawcy

Najważniejszym warunkiem umowy jest pisemna zgoda pracownika na oddelegowanie go do wykonywania pracy w innej firmie. Ważne jest także, aby pracodawcy porozumieli się między sobą co do czasu, na jaki pracownik zostaje wypożyczony. Trzeba również określić, jaki rodzaj pracy będzie wykonywał pracownik i jakie będzie jego wynagrodzenie za wykonane zadanie. Dotychczasowy stosunek pracy jest wstrzymany na czas leasingu, ponieważ dany pracownik nawiązuje współpracę z inną firmą, dlatego ważne jest, aby podpisać stosowną umowę pomiędzy pracownikiem i przedsiębiorstwem, które go wypożycza.

Leasing pracowniczy w prawie pracy

Wyróżnić można dwa typy leasingu pracowniczego. Pierwszy jest z inicjatywy pracodawcy i za zgodą pracownika. Podczas tego leasingu pracownik dostaje urlop bezpłatny, w którego czasie wykonuje on zleconą pracę w innym przedsiębiorstwie. Leasing ten to wypożyczenie pracownika innym przedsiębiorstwom na konkretnie ustalony czas lub do wykonania określonego zadania. Pracodawcy muszą pomiędzy sobą ustalić, ile czasu będzie trwał leasing oraz urlop bezpłatny. Pracownik natomiast musi na piśmie przedstawić swoją decyzję, aby dotychczasowy stosunek pracy mógł zostać zawieszony na czas wypożyczenia pracownika przez inną firmę. Drugi leasing polega na wypożyczeniu pracownika z agencji pracy tymczasowej. Podczas tego leasingu powstaje stosunek pomiędzy agencją pracy, pracodawcą użytkownikiem oraz pracownikiem leasingowym. W czasie tego leasingu pracodawca nie musi kierować pracownika na badania lekarskie oraz nie musi sporządzać i prowadzić dokumentacji osobowej pracownika. Czas trwającego leasingu wliczany jest do lat pracy, które umożliwiają skorzystanie z różnego rodzaju uprawnień i obecnego pracodawcy.

Leasing pracowniczy w ubezpieczeniu oraz wynagrodzeniu

Pracodawca udzielający urlopu bezpłatnego pracownikowi nie musi opłacać za niego żadnych składek, ponieważ okres urlopu bezpłatnego jest czasem nieskładkowym. Jeśli pracownik wypożyczany jest za pośrednictwem agencji, wówczas wszystkie opłaty ponieść musi pracodawca, wynajmujący pracownika innemu przedsiębiorcy. Pracownik, który otrzymał urlop bezpłatny i w tym czasie pracuje w innym przedsiębiorstwie, ma wypłacane wynagrodzenie od firmy, w której aktualnie wykonuje zlecone zadania. Wynagrodzenie to może różnić się od wynagrodzenia u dotychczasowego pracodawcy. Gdy pracownik wynajęty jest z agencji pracy tymczasowej, wówczas wynagrodzenie wypłaca mu agencja, która sama dostaje zapłatę będącą prowizją. Prowizja ta jest jakimś procentem od kosztów płacy wypożyczonych pracowników.

Zalety leasingu pracowniczego

Leasing pracowniczy pozwala na korzystanie z pracy wynajętych pracowników w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. Leasing pozwala na elastyczne zarządzanie firmą i pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników na określony czas do wykonania konkretnych prac. Dzięki wynajęciu pracowników, firma może zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na rekrutację oraz zmniejszyć koszty związane ze stałym funkcjonowaniem firmy. Leasing pozwala na zatrudnienie osób z wysokimi kwalifikacjami do wykonania danych prac bez konieczności jego szkolenia oraz poszukiwania go na rynku pracy.

Więcej o leasingu pracowniczym można znaleźć na stronie internetowej payroll.pl we współpracy, z którą powstał powyższy artykuł.