Na czym polega rozliczanie podatku dochodowego?
Prawo i podatki

Na czym polega rozliczanie podatku dochodowego?

PIT to z angielskiego Personal Income Tax, czyli osobowy podatek dochodowy. PIT jest rozliczeniem podatkowym za konkretny rok, ale jest to także podatek od osób fizycznych. Podatek ten opłacać muszą zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy za swoich pracowników oraz za siebie jeśli prowadzą oni jednoosobową działalność gospodarczą.

Od jakich przychodów składa się PIT?

PIT jest określany jako podatek bezpośredni i dotyczy on następujących przychodów z tytułu:

  • wynagrodzenia z pracy na umowę o dzieło, umowę zlecenie oraz umowę o pracę
  • emerytur, rent i zasiłków
  • prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej
  • działalności literackiej, artystycznej, a także naukowej, oświatowej oraz publicystycznej

Kto musi rozliczać PIT?

Obowiązek rozliczenia podatku mają wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia i mają dochody. Dzieci niepełnoletnie rozliczane są z rodzicami na jednym formularzu. Warto wspomnieć, że niektóre grupy przychodów nie podlegają opodatkowaniu lub są zwolnione z podatku, w takiej sytuacji podatnik nie ma obowiązku składać deklaracji podatkowej.

Na czym polega rozliczanie podatku dochodowego?

Rozliczenie podatku polega na sporządzeniu i złożeniu deklaracji podatkowej. Deklaracja ta stanowi podstawę do zapłaty podatku lub otrzymania zwrotu nadpłaty. Nadpłata ta wynika z nadwyżki wpłaconych zaliczek na podatek, którego wartość przewyższa wartość podatku zawartego w deklaracji. Rozliczenie podatku musi odbyć się na odpowiednim formularzu, który wybiera się pod względem tego, kto opłaca podatek oraz z jakiego rodzaju przychodu się rozlicza. Po wybraniu deklaracji należy wskazać dochody, koszty, przychody, kwotę wolną od podatku oraz wszelkie ulgi i odliczenia, jakie należą się podatnikowi i jakie osiągnął on w danym roku kalendarzowym.

Rozliczenie musi być podpisane. Jeśli deklaracja wysyłana jest przez internet, wówczas identyfikacja odbywa się na podstawie danych zawartych w deklaracji.

Jak rozliczać PIT?

Rozliczenie podatku może odbywać się poprzez jedną z kilku metod. Podatnik może rozliczać się samodzielnie lub z małżonkiem, a także jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Rodzaj przychodów wpływa na formę opodatkowania, którą może być skala podatkowa, liniowa lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli podatnik samodzielnie opłaca zaliczki na podatek, robi to co miesiąc. Może on jednak opłacać je kwartalnie oraz miesięcznie w wysokości 1/12 przychodu z poprzednich lat. Podatnik może także wybrać kredyt podatkowy, w którego czasie trwania, podatnik nie musi opłacać zaliczek na podatek dochodowy. Płatnik musi płacić zaliczki na podatek co miesiąc.

Jaka jest stawka opodatkowania?

Wysokość podatku jest zależna od formy opodatkowania. Najczęściej osoby pracujące oraz pracodawcy objęci są stawką podatkową, która zależna jest od podstawy opodatkowania. Wyodrębnić można dwa progi podatkowe, którymi są:

  • 17%, które obejmuje kwoty do 85 528 złotych
  • 32% dla kwot powyżej 85 528 złotych

Właściciele firm mogą wybrać inną formę opodatkowania, którą może być podatek liniowy, którego stawka wynosi 19%.

Kiedy rozliczamy podatki?

Podatek rozliczany jest za rok poprzedni, dlatego w roku 2022 rozliczany będzie PIT za 2021 rok. Data składania deklaracji zależna jest od rodzaju deklaracji, jaką składamy. PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38, należy rozliczyć do 2 maja 2022 roku, natomiast PIT-28 rozliczyć trzeba do 28 lutego 2022 roku.

Kiedy otrzymamy zwrot podatku?

Jeśli PIT złożony jest przez internet, wówczas Urząd Skarbowy w ciągu 45 dni od dnia po złożeniu deklaracji musi zwrócić pieniądze z podatku. Jeżeli deklaracja podatkowa złożona jest w formie papierowej, wówczas zwrot podatku odbywa się w ciągu 3 miesięcy od dnia po złożenia deklaracji w Urzędzie Skarbowym. Kiedy składana jest deklaracja korygująca PIT, wówczas termin zwrotu podatku to 2 miesiące. Zwrot ten nie może nastąpić prędzej niż 3 miesiące po złożeniu deklaracji pierwotnej. Zwrot można otrzymać na wskazany adres domowy, ale wtedy trzeba liczyć się z kosztami pocztowymi lub na indywidualne konto bankowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej o podatkach oraz ich rozliczaniu? Skontaktuj się z firmą Vattax! Tamtejsi doradcy podatkowi z Vattax wyjaśnią wszelkie zagadnienia w przystępny sposób! Zapraszamy!

Artykuł powstał we współpracy z firmą vattax.pl.